książka - Jak szybko czytać? Najlepsze techniki
książki,  rozwój osobisty

Jak szybko czytać? Najlepsze techniki

Jeśli tu jesteś na pewno chcesz się dowiedzieć jak szybko czytać, podam Ci cenne wskazówki, które przyśpieszą twoje czytanie nawet o 50%! Zatem do dzieła.

Przeciętna osoba czyta z prędkością 200 słów na minutę i rozumie 50% tekstu, istnieją osoby, których prędkość zbliża się aż do 3000 słów na minutę a nawet więcej! Ale czy potrzebujesz być rekordzistą? Do szybkiego i satysfakcjonującego tempa czytania wystarczy Ci już 900 słów na minutę, a do tego poziomu nie potrzebujesz wiedzy eksperckiej, wystarczą tylko regularne ćwiczenia.

Więc nad czym się jeszcze zastanawiasz?

CZEGO UNIKAĆ?

NIE POWTARZAJ CZYTANEGO TEKSTU W GŁOWIE! (FONETYZACJA) – nie szepcz pod nosem, nie czytaj na głos pojedynczych wyrazów, to główne ograniczenie większości ludzi, nawyk ten powstał już nam w czasach szkolnych, gdzie uczyliśmy się czytać literka po literce, następnie powtarzając całe słowo na głos. Aby się z tym uporać, naucz się czytać ”mózgiem”, czyli obrazami zamiast oczami. Spróbuj w trakcie czytania np. liczyć na głos do trzech, to powinno pomóc.

NIE WRACAJ SIĘ DO DOPIERO CO PRZECZYTANEGO TEKSTU, MYŚLĄC, ŻE NIC Z NIEGO NIE ZROZUMIAŁEŚ (REGRESJA) – wrażenie, że nic nie zrozumiałeś może być błędne, nie musisz rozumieć każdego słowa aby wyłapać sens tekstu. Nie przejmuj się tym, im szybciej czytasz tym szybciej wyłapujesz informacje, bez zagłębiania się w szczegóły.

JAK SIĘ PRZYGOTOWAĆ DO CZYTANIA?

PRZEJRZYJ TEKST W PRZÓD KARTKA PO KARTCE – to pozwoli Ci wychwycić obrazki czy nagłówki, które pomogą Ci narzucić cel – nie spoczniesz dopóki nie dojdziesz do tego miejsca, które przeglądałeś.

ODPOWIEDNIA POZYCJA CIAŁA – staraj się czytać przy biurku trzymając wyprostowaną sylwetkę z łokciami zgiętymi w kąt 90 stopni.

ZADBAJ O OTOCZENIE – czytaj w cichym miejscu, nie rozpraszaj się, słuchając jednoczenie muzyki, to zmniejsza twoją koncentrację.

PRZYGOTUJ SZKLANKĘ WODY – nawodnienie organizmu to fundament dobrego funkcjonowania.

JAK SZYBKO CZYTAĆ?

ROZGRZEJ SIĘ! – na pewno nie raz słyszałeś, że rozgrzewka jest bardzo ważna. To samo i tyczy się czytania! Rozgrzej swoje oczy a efekty Cię zaskoczą.

WAŻNE ĆWICZENIE:

 1. Odwróć tekst do góry nogami, a następnie z pomocą wskaźnika (palec, ołówek, długopis, patyczek do szaszłyków), śledź tekst przez 2 min z jak największą prędkością. Nie czytaj go tylko obserwuj, skupiając się na ruchu od początku do końca linijki.
 2. Obróć tekst z powrotem i wykonaj dokładnie to samo co powyżej przez 2 min.
 3. Następnie czytaj tekst ze wskaźnikiem, w takim tempie jakim czytasz przez 2 min.
 4. Powtórz 1 i 2 czynność.
 5. Gotowe! Cała rozgrzewka trwa 10 min a efekty jakie przynosi są powalające.

Inne przykładowe ćwiczenia:

 • Zrób w powietrzu („oczami”) 20 ósemek w jedną i w drugą stronę.
 • Wyciągnij obie ręce przed siebie i skup się na 2 palcach wskazujących. Następnie rozłóż ręce w różnych kierunkach, koncentrując się cały czas na czubkach wskazujących palców. Pomimo, że patrzysz się w punkt naprzeciwko siebie, widzisz jak poruszasz palcami. Zakres widzenia oczu jest naprawdę zaskakujący.
 • Ułóż palec naprzeciwko siebie i skoncentruj na nim wzrok, a następnie skup swoją uwagę na czymś w oddali.

WSKAŹNIK – TAKIE PROSTE A JAKIE SKUTECZNE! – gdy czytasz używaj wskaźnika, dzięki temu nie cofasz się do poprzednich zdań. Wskazujemy naszym oczom celownik, dzięki czemu mniej się męczą. Patrz na tekst, nie na wskaźnik, przesuwaj go nieco szybciej niż normalnie czytasz. Dzięki niemu z łatwością możemy regulować sobie tempo czytania, nie zrażaj się na początku jak czegoś nie zrozumiałeś. Po kilku stronach, przypomnij sobie o czym był tekst i oceń czy wiesz wystarczająco dużo.

Nie skupiaj się wzrokiem na jednym słowie. Średnio wiersz składa się z 10-12 wyrazów, zaczynając naukę podziel go na 4 punkty i poszerz spojrzenie wyłapując 2 lub 3 słowa na raz. Gdy dojdziesz do wprawy, spróbuj czytać po większej ilości wyrazów. Gdy będziesz zdyscyplinowany możesz nauczyć się czytać po linijce a później nawet kilku! To wszystko jest kwestią wytrenowania.

TRIK! JAK SZYBCIEJ CZYTAĆ BEZ ĆWICZEŃ?

Wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, ale naprawdę jest to świetny sposób na przyśpieszenie tempa czytania. Mianowicie, do książki dokupujemy audiobooka i uruchamiamy go w trakcie czytania z przyśpieszoną prędkością odtwarzania 1,5 – 2 razy.

Taki sposób, pomaga nam się niesamowicie skoncentrować na tekście, który nie tylko widzimy ale także słyszymy. Mózg szybko się przyzwyczaja do przyśpieszonego tempa czytania i nie mamy problemu ze zrozumieniem zawartości książki. Kolejną pozytywem jest to, że przeczytanie całości, nie zabiera nam więcej czasu, niż trwa audiobook.

Teraz już znasz sposoby na to, aby móc pochłaniać więcej stron swoich ulubionych książek. Zacznij wdrażać je już dziś!

„Kto czyta książki, żyje podwójnie.” – Umberto Eco

Czy wiedziałeś, że szefowie największych firm na świecie czytają nawet 1 książkę TYGODNIOWO? W tym takie postacie jak Bill Gates czy Brian Tracy? Jest to ich codzienny nawyk, który pozwala im poszerzyć swoją wiedzę.

Może i Ty kiedyś podejmiesz wyzwanie czytania 1 książki na tydzień?

Przemyśl to!

Jeden komentarz

 • Laura

  Bardzo dobre wskazówki! Postanowiłam, że 2021 rok będzie rokiem w którym stawiam na samorozwój. Szybkie czytanie, szkolenia branżowe, rozwój duchowy. To jest to, nad czym będę pracować. Życz mi powodzenia! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *